9 tipů pro lepší zažívání

Váš životní styl a volba potravin do značné míry ovlivňují to, jakým způsobem tělo potraviny zpracovává. Pít dostatek tekutin, konzumovat správné množství vlákniny a pravidelná dávka zdravého pohybu - to vše může dopomoci tělu k lepšímu zažívání!

Ve vašem trávícím traktu se potraviny rozkládají na pro tělo nezbytné živiny, které jsou následně vstřebány do krve. Pokud svému zažívání nebudete věnovat dostatečnou pozornost, může se stát, že tělo začne mít problém s trávením a absorbováním potřebných živin.

Trávicí systém je přímo ovlivňován tím, jaké jídlo jíte a jakým stylem života žijete. Tím, že učiníte určité kroky, bude vaše zažívání fungovat efektivněji a zlepší se i vaše celkové zdraví a pocit pohody.

1. Jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina pomáhá posouvat jídlo skrz zažívací trakt a snižuje riziko vzniku průjmů či zácpy. Dále pomáhá předcházet nemocem jako je divertikulóza, hemeroidy a syndromu dráždivého střeva. Navíc vám vláknina pomůže dosáhnout a udržet si zdravou váhu. Vlákninu najdete například v ovoci a zelenině, luštěninách, obilninách a celozrnných výrobcích.

2. Snažte se vyhýbat jídlům s vysokým obsahem tuků

Obecně lze říci, že tučná jídla zpomalují trávicí proces a zvyšují pravděpodobnost vzniku zácpy. Na druhou stranu, konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny a k tomu troška zdravých tuků je kombinace, která zažívání udělá dobře.

3. Preferujte libové maso

Bílkoviny jsou pro tělo nepostradatelnou součástí stravy. Libové maso obsahuje více bílkovin na úkor tuků. Proto preferujte maso jako je vepřová panenka, drůbeží a krůtí maso.

4. Začleňte probiotika do své stravy

Probiotika jsou pro tělo prospěšné bakterie, běžně se vyskytující v trávicím traktu. Tělu pomáhají se zvládání efektů stresu a špatné stravy. Probiotika zlepšují vstřebávání živin, posilují imunitní systém, a také pomáhají s léčbou syndromu dráždivého střeva a jiných podobných nemocí. Probiotika najdete především v mléčných výrobcích, jako jsou probiotické jogurty, kefír nebo acidofilní mléka.

5. Jezte pravidelně

Jíst pravidelně a to přibližně ve stejnou dobu každý den, pomáhá trávicí systém udržet ve formě.

6. Dostatečná hydratace

Voda je pro zažívání nezbytná, neboť umožňuje posouvání potravy skrz trávicí trakt.

7. Nekuřte, snažte se omezit přílišné pití alkohololých a kofeinových nápojů

Tyto zlozvyky mohou narušit zažívací funkce a způsobit problémy jako je pálení žáhy, žaludeční vředy, překyselení žaludku, atd..

8. Dopřávejte si pravidelnou dávku zdravého pohybu

Pravidelná tělesná aktivita pomáhá jídlu pohybovat se správně skrz zažívací orgány. Cvičení vám též pomůže získat optimální tělesnou hmotnost, což je rovněž zažívání prospěšné.

9. Naučte se zvládat svůj stres

Přiliž mnoho stresu a úzkostných stavů, může způsobit nesprávné funkce trávicí soustavy. Naučte se metody jak bojovat se stresem. Jedna z nejosvědčenějších metod jak bojovat se stresem, byla již například zmíněna v předchozím bodě, čili pravidelně sportovat. Můžete zvolit třeba jógu, která je skvělá pro tělo i pro duši.

A jak se staráte o své zažívání vy?

9 tipů pro lepší zažívání patří do témat
 • Viktorie4 30.01.2018 21:38:29

  pěkný článek. Osobnějsem taky narazila na dalšízajímavý článek na tipypro lepší zažívání -https://www.oblibeno.cz/paleni-zahy-nadymani-zacpa/

 • Daniel 26.11.2016 23:42:09

  Na běh bych doporučil tytosluchátkahttp://freebit.cz/apple-bezdratova-sluchatka-airpods-na-trhu-jeste-nenajdete/

 • Zažívání Marki 20.07.2016 16:34:25

  Dobře napsáno. Dalšízajímavé informace ozažívání jsem se dočetlana stránce zdravotniradce.cz-http://zdravotniradce.cz/jak-dobre-se-starate-o-sva-streva/

 • Věra 28.01.2015 08:08:44

  Já jsem měla s trávením problémy delší dobu. Začala jsem jíst i jogurty, které jsem nikdy nejedla a myslela jsem si, že mi pomůžou, ale žádnou změnu jsem nezaznamenala. Teď jsem si na zkoušku koupila Laktobacily od Imunitu a to je konečně o něčem jiném ;-)

 • Laktobacily Ivana 10.10.2013 09:48:01

  Na zažívání jak pro sebe, tak i pro manžela kupuji Laktobacily Imunit. Nejsou drahé a hlavně splňují to, co se o nich píše!

  • Kamila 01.10.2014 16:45:00

   Já když už to opravdu přeženu s jídlem (oslavy,svatby,grilování) ... následuje pocit plnosti a těžkosti,kručení v břiše a vše s tím spojené...většinou potřebuju ulevit rychle,laktobacily jsou takové dlouhodobé řešení:( Já mám vyzkoušeny tabletky Pangrol 20000,díky trávicímu enzymu slinivky břišní,se mi uleví za chvilku,Pangrol mi doporučil můj obvodní lékař a teďka už mi nesmí chybět v lékárničce....

   • Re: Zažívání Ducato 15.12.2014 16:26:43

    Na problémy se zažíváním, když je to z přejedení nebo snědení něčeho tučného a těžkého je výborný Pangrol, koupíte to v lékárně bez receptu. Má v sobě trávicí enzymy a rychle uleví od bolesti.

    • Re: Re: Zažívání Karolus 28.12.2014 13:07:03

     Tak Pangrol mi letos na Vánoce vyloženě zachránil život. Máma usmažila asi tak dvě kila telecích řízků, táta je na žlučníkový dietě a ségra s rodinou nedorazila na svátky, protože má nemocný děti. Takže jsem to vlastně musel sníst všechno sám. Kdybych u sebe neměl Pangrol, tak snad musím na pohotovost na výplach žaludku.

   • Re: Pangrol Hurvínek 24.10.2014 18:34:46

    Souhlasím. Mám také výborné zkušenosti s Pangrolem. Letos jsem byl přes léto snad každý týden na nějaké grilovačce a na dvou svatbách, a to se člověk přejí i když nechce, protože tam to jídlo prostě je, voní, dobře vypadá... :-) Pangrol mi srovná žaludek po přejedení.

 • Jarmilka 11.12.2014 08:55:40

  Já jsem s pocitem těžkosti a plnosti byla po týdnu obtíží u doktora...vylezlo z toho, že musím jíst lehčí jídla, pomalu, v klidu a když už se pocit těžkosti zase dostaví, tak dodat trávicí enzymy slinivky břišní..Zkusila jsem tedy Pangrol - a ten mi konečně ulevil...zřejmě už nejsem nejmladší a holt mi to netráví jak za mlada :roll: Takže zeleninku a šetřit se!

 • Rudolfina 09.12.2014 10:55:38

  Při potížích se zažíváním (když mám těžký, bolavý žaludek z přejedení nebo když sním něco špatného nebo se hodně najím těsně před spaním) se mi dobře osvědčil Pangrol. Je to přípravek obsahující trávicí enzymy a tak pomůže tělu rychle zpracovat to, co ho zatěžuje a trápí. A dá se koupit volně, není třeba předpis. Což je v období jako je teď, kdy jsou za dveřmi "svátky jídla", docela velká výhoda. :-)

 • Trávení Kastaneda 11.11.2014 20:55:43

  Při problémech s trávením se mi dobře osvědčil Pangrol 20000. Má v sobě trávicí enzymy a tak pomáhá při přejedení, těžkém žaludku, bolení břicha z jídla.

 • Laktobacily Martina 23.09.2013 11:33:13

  Začínala jsem jogurty, ale stejně nic a navíc mi ani nechutnají. Pak jsem si v lékárně nechala poradit a koupila si Laktobacily Imunit, které už nedám z kabelky :) Zažívání se mi spravilo a nemůžu si vůbec stěžovat! Líbí se mi i jejich pomerančová chuť a hlavně cena.

 • 100% PŘÍRODNÍ produkty vlasta.fucikova 12.10.2012 22:23:25

  MáTe-li zájem o Přírodníprodukty které Nám neničítělo, ale naše TěloHARMONIZUJÍ tak koukněte www.zdravipokapkach.webnode.cz ráda poradím.Vlasta.Fucikova@seznam.cznezávislý poradce 03-000334Vlasta Fučíková

 • zažívání,plynatost, křeče, vyprazdńování.. vlasta 18.09.2011 11:49:40

  Už nemám žádné potížese zažíváním. Dlouho jsemtrpěla s problémem, kterývyvolával zvracení ,bolest žaludku, křeče nadýmání.Několikrát jsem byla navyšetření žaludku istřev. Pokaždé nalezenzánět . Užívala jsem helicid a další léky, alepokaždé to začalo znova.Pak jsem se dozvěděla opřírodních produkt azačala je užívat. Po 3měsících užívání Emulipsu Forte jsem mnělaod problémů pokoj .Chcete-li se dozvědět vicepište :Vlasta.Fucikova@seznam.cz skype : vlastafunezáv.obch.partner..03-000334

 • Zkuste to jinak Jana 13.05.2011 11:10:50

  Něco je na článku dobře a s něčím úplně nesouhlasím. Pro střeva je např. lepší kvašená zelenina než ty mléčný výrobky ve kterých těch bakterií tolik není. To už se taky dávno ví, že to je jen reklamní trik. Jedině snad výrobky z domácí výroby. S časem nesouhlasím. Taky nemám moc času, ale změnila jsem kompletně a od základů stravování. Přestala se cpát těmi chemickými hnusy, které jsou všude k dostání a začla přemýšlet nad tím, co jím, kdy a jak. Samozřejmostí je si o tom i něco přečíst. Tolik času to zase nebere. Dokonce jsem i ušetřila peníze a to jím víc než před tím. Neomezuju se, nemusím si už hlídat váhu, vrozená porocha imunity se mi zlepšila a hlavně nejsem furt nadmutá, unavená a mám energii. Člověk musí chtít a nejíst jen: bílou mouku, cukr, přemíru masa, alkohol a éčka. To je ve stručnosti, dá se o tom napsat mnohem víc. Zkuste se podívat na www.jimejinak.cz. Za ty lidi ručím a děkuju jim, protože po 25 letech běhání po doktorech, kteří mi ve finále spíš uškodili, jsem se začla uzdravovat z vrozené nemoci, za kterou se sama nemohla.

 • už žádný problém se zažíváním vlasta 05.03.2011 15:55:44

  Už nemám žádné potíže se zažíváním. Dlouho jsem trpěla s problémem, který vyvolával zvracení ,bolest žaludku, křeče nadýmání. Několikrát jsem byla na vyšetření žaludku i střev. Pokaždé nalezen zánět . Užívala jsem helicid a další léky, ale pokaždé to začalo znova .Pak jsem se dozvěděla o přírodních produktech a začala je užívat. A od té doby mám od problémů pokoj . Chcete-li se dozvědět vice pište : Vlasta.Fucikova@seznam.cz

 • probiotika haničkaT 05.07.2010 12:24:14

  actilac a dalsi probiotika jsou na zažívání příznivé.

 • čas... Janča 16.11.2009 16:08:13

  Kdyby tak člověk měl na všechno víc času…nemusel sedět 8 hodin v práci, měl čas a peníze na kontrolu toho co jí a měl dostatek času na sportování…to by byla postavička :) Každopádně je dobré vědět čeho se vyvyrovat.

 • joga Knoflík 22.10.2009 10:35:35

  souhlas, a hlavne doporucuju jogu!

 • Hlavně pohyb Rajce+Jogurt 21.10.2009 10:20:32

  Tak co já vím, tak hlavně se člověk musí hýbat, když má problémy aby se obnovila peristaltika a vše pěkně prošlo ven :)

 • Komentář byl smazán administrator 21.10.2009 10:19:10


Adresář

Diskutujte na téma Nemoci trávicího ústrojí

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku