Cholecystolitiáza – žlučové kameny

Cholecystolitiázou rozumíme přítomnost žlučových kamenů ve žlučníku nebo ve žlučových cestách. Běžně ale označujeme jako chlelitiázu především kameny ve žlučníku.

Cholelitiáza je velmi časté onemocnění. V průmyslových zemích postihuje 10 -20% dospělé populace. Výskyt prudce stoupá s věkem, u žen je nejméně 2x častější než u mužů. Ve vyšším věku se pohlavní diference zmenšuje.

Nejčastěji se vyskytují kameny cholesterolové, tvoří 80 - 90% všech konkrementů v rozvinutých zemích. Pigmentové kameny obsahují především bilirubin (žlučové barvivo) a jeho soli, vápenaté soli a vápník. Za rozhodující krok pro vznik kamenů je považována tvorba cholesterolových krystalů. Cholesterol přechází z fáze tekuté do fáze krystalické.

Klinický obraz cholelitiázy je velmi pestrý. Může to být asymptomatická cholelitiáza, která je nejčastější formou, tvoří 60-80% všech případů. Konkrementy jsou objeveny náhodně, nejčastěji při ultrasonografickém vyšetření břicha z jiného důvodu. Pacient nemá žádné potíže, o litiáze neví. Symptomatická cholelitiáza - specifickým příznakem je žlučníková bolest. Bolest vzniká náhle, bez varovných signálů,  obvykle ve večerních hodinách. Nezačíná časněji než 1 h po jídle. Bolest je nejčastěji lokalizována do pravého podžebří, může všask být i v levém podžebří. Bolest má charakteristickou propagaci podél pravého žeberního oblouku do zad až pod lopatku. Někdy vyzařuje do pravého ramene a pravé paže.  Bolest je často doprovázena zvracením, toto však nepřináší úlevu.

Diagnostika spočívá v laboratorním vyšetření krve, ultrasonografii břicha. Léčíme hladovkou, klidem na lůžku, teplými obklady na podjaterní krajinu, podáváním spasmoanalgetik. Kolika by měla odeznít maximálně do 4 h. Při delším trvání je riziko komplikací a je potřebná hospitalizace.

Cholecystektomie (operace žlučníku) je jediným řešením komplikované cholecystolitiázy. Rozpouštění kamenů je v současné době tento postup vhodný jen u malého počtu nemocných. Podmínkou úspěšné léčby jsou kameny do velikosti 1 cm, funkční žlučník, dostatečně volná kapacita žlučníku.

Choledocholitiáza je přítomnost žlučových kamenů ve žlučových cestách. Manifestuje se bolestmi břicha lokalizovanými pod hrudní kostí, trvá několik hodin. Může se také manifestovat příznaky částečné nebo úplné překážky žlučových cest, což se projeví žlutým zbarvením kůže a sliznic. Pokud jsou přítomny teploty a zimnice, to již svědčí o probíhajícím zánětu žlučových cest.

Diagnostika opět staví na laboratorním vyšetření krve, ultrasonografickém vyšetření. Zásadní význam má provedení přímé cholangiografie endoskopicky - ERCP nebo, při nemožnosti provedení ERCP, perkutánní technikou (PTC). ERCP je endoskopické vyšetření žlučových cest, endoskopický přístroj se zavádí přes dutinu ústní do dvanácterníku, kde se kanylují žlučové cesty. Je možné touto cestou kameny ze žlučových cest odstranit. V těchto případech je nutná hospitalizace pro zajištění adekvátní léčby.

 

Cholecystolitiáza – žlučové kameny patří do témat
 • ocista evuska 18.10.2014 14:05:48

  zdravim, po uspecnem cisteni kamaradky jsem s erozhodla ocistu delat taky, neni to nic tezkeho az na posledni den a vyslo ze spousty kamenu. ty nejvetsi 5cm! takze nesouhlasim ze se da necoo delat jen do 1cm ocistu muze delat kazdy pokud vylozene nemate nejake vazne problemy

  http://samsobedoktorem.blog.cz/1408/ocista-jater-a-zlucniku

 • žlučník Hela 08.02.2010 12:57:30

  Hezký den přeji všem, po přečtení článku se mi udělalo nevolno........ Taky mám v těle svoje jak já říkám SMARAGDY ... A to ve žlučovodu.... Podle rengénu prý jich tam je 7 kousků ( jak 7 kulí v Sarajevu) velikosti třešinek........ Jsem šílený srab a bojím se operace, ačkoliv ve zdravotnictví pracuji... Raději dodržuji dietu a nemám s tím, žádné potíže...Nejím maso, uzeniny, tučné potraviny, nepiji kávu, alkohol, nekouřím, neponocuji = no dokonalá světice a stejně mě Smaragdy neminuly...... Tak nevím, nejsem divná ????? Vaše Hela

  • Re: žlučník Diana 08.08.2012 23:15:23

   V roce a ,5 mi zjistili že mám žlučníkové kamenY..Do 7 let jsem měla ukrutné bolesti a pak v těch 7letech mě operovali a vyndali 3 kameny,teď mi je 14 a před skoro 1 rokem mi naSli blve žlučovodech další dva:/...Celkem mě to štve...Protože dostávám křeče,ale jsou už méně časté nwž předtím!;)

   • Re: Re: žlučník Diana 08.08.2012 23:16:02

    1,5 roce

 • hrozí Milan 17.01.2011 17:53:15

  Bez žlučníku se dá zřejmě docela dobře žít. Máma ho měla vyoperovanej a já už ho pár dní také nemám ;-)
  Žlučovody se napojí přímo do tenkého střeva a žluč "odkapává" místo aby se střádala ve žlučníku. Dva měsíce mám přísnou dietu a poté pokud možno omezit mastné. V nemocnici byla ženská bez žlučníku, která měla žlučové kameny v žlučovodech (a to po dvou letech!). Takže i bez žlučníku můžou nastat komplikace-upozorňuju, že ta ženská měla tak 40 kg i s postelí. Na nadměrnou konzumaci tuků moc nevypadala :-D

 • žlučník alah 19.02.2009 09:00:31

  A může člověk bez žlučníku žít? A jak to bez něj funguje?

  • Re: žlučník Stáňa 13.05.2009 20:43:08

   jelikož se žluč tvoří v játrech a žlučovody pokračuje do dvanáctníku a dál do tenkého střeva .Stále tedy máme žluč,která je důležitá k trávení tuků.Jen není tak koncerovaná jako ve žlučníku.

  • Re: žlučník Stáňa 13.05.2009 20:40:20

   ano,člověk bez žlučníku žít může neb žlučník je jen tzv.rezervoár koncentrované žluče.Při pozření příliš tučné stravy se žlučník stáhne a vyloučí žluč,která přispívá k trávení tuků.

 • žlučník janis 16.02.2009 12:23:05

  Já už mám žlučník vyndanej, tak snad už mi nic nehrozí.


Adresář

Diskutujte na téma Nemoci trávicího ústrojí

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku