Probiotika mají velké plus i mínus

Tlusté střevo hraje velkou roli v imunitním systému našeho těla, neboť tvoří asi 80% imunity. Tlusté střevo je osídleno několika miliardami bakterií. Některé z nich jsou tělu prospěšné a druhé naopak škodlivé. Bakterie, které jsou pro naše tělo přínosem označujeme jako střevní mikroflóru, která má svůj efekt v několika směrech. Napomáhá např. správnému trávicímu procesu, posiluje imunitu, produkují vitamín K, ale také ničí a bojuje s nepříznivými bakteriemi, které způsobují hnilobné procesy a negativní vliv na lidský organismus.

Za normálních okolností je u zdravého člověka tato rovnováha vyvážena a tělo je schopno tyto bakterie regulovat samo. Jelikož dnešní způsob stravování, přítomnost stresu nebo velmi nekontrolovatelné podávání antibiotik tento přirozený pochod narušuje, je vhodné tělu nastavit pomocnou ruku a v případech, které by mohly tuto rovnováhu narušovat mu pomoci.

 

Jak živé kultury pozitivně působí na náš organismus?

 • posilují imunitu
 • upravují zažívání (při průjmech, cestovatelských průjmech, zácpách, ...)
 • udržují rovnováhu mikroorganismů ve střevech
 • potlačují např. růst kvasinek (Candida albicans)
 • doplňují mikroflóru při léčbě antibiotiky

V obchodech se setkáváme s velkou nabídkou nejrůznějších výrobků, které nás upozorňují na obsah živých kultur - probiotik. Tyto výrobky by měly obsahovat hlavně bacily rodu LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS, BIFIDOBACTERIUM a někdy i STREPTOCOCCUS THERMOPHILUS. Živé kultury můžeme požít v několika různých formách:


ŽIVÉ KULTURY V POTRAVINÁCH

 • Jde hlavně o mléčné acidofilní výrobky, které musí splňovat přesný počet živých bakterií (1 milión živých bakterií na 1 gram) a kritéria odolnosti proti kyselému žaludečnímu obsahu nebo žlučové šťávě, aby skutečně měli požadovaný efekt. Kvalitní výrobky obsahující živé kultury mají kratší trvanlivost. Jedná se hlavně o jogurty, acidofilní mléko, zákys, kefír a tvaroh (POZOR! Nesmí být však tepelně stabilizované!)

ŽIVÉ KULTURY V KAPSLÍCH

 • Na trhu je mnoho preparátů o různém množství aktivních bakterií. Je nutné řádně pročíst příbalové informace.

PREBIOTIKA

 • Prebiotika jsou části potravy, které podporují růst samotných prospěšných bakterií ve střevě. Živé kultury pak díky nim samy rostou - jedná se např. o vlákninu.

SYMBIOTIKA

 • Jde o kombinaci probiotik a prebiotik, kdy se ve střevech podpoří jak samotné dosazení živých kultur a tak i jejich růst. V posledních dobách se dokonce doporučuje konzumace jogurtu s živými kulturami společně s vlákninou.

 

Bohužel, vždy se na něčem pozitivním najde také nějaké negativum. Nynější průzkumy dokonce ukazují, že přínosný vliv živých bakterií postrádá svůj smysl, především z toho důvodu, že jsou probiotika označována jako dietní doplněk a tak není jejich užívání kontrolováno. Dle výzkumu pak hrozí předávkování, které by mohlo mít neblahý dopad na naše zdraví. Bakterie prospěšné ve střevě by se mohly začít šířit přes stěnu střeva a vstřebávat se do krve, kde by rozhodně nebyly vítány a mohly by působit toxicky.

 

Opět zde tedy platí pravidlo „VŠEHO S MÍROU". Nic by se nemělo přehánět a pokud zrovna neberete antibiotika nebo netrpíte zdravotními problémy, mělo by dosazení těchto bakterií stačit v občasném požití acidofilních přípravků.

 

Jaký máte názor na účinky živých kultur vy?

Probiotika mají velké plus i mínus patří do témat
 • probiotika Emília 09.11.2017 08:00:22

  Má niekto skúsenosť s predávkovaním probiotikami?
  Je možné predávkovanie? následne majú deti koprivku-žihľavku? je to možné?
  Ďakujem za radu

  • Re: probiotika petra 13.11.2017 11:03:14

   Ano, je to mozne. u vsech probiotik se uvadi pocet zivych kultur v jedne kapsli/na gram.
   Mylne si nekdo muze myslet, ze cim vic bakterii tim lip. pri "predavkovani" probiotiky muze dochazel k opacnemu efektu, nez pro jaky byla vyvinuta. napr. nadymani. toto predavkovani je oznacovano jako die-off efekt a je zpusoben rychlym vymiranim patogenich bakterii ve strevech. proto je potreba volit optilani probiotika s optimalnim poctem bakterii (2-5 milliard).

   vsechno tohle jsem se dozvedela, kdyz jsem se zacala zajimat o probiotika Bio-Kult, ktera nejsou prilis znama, ale jsou to jedny z nejpokrocilejsich preparatu v teto kategoii. mame s nimy jen ty nejlepsi zkusenosti a doporucuju je vyzkouset.

 • Nikola 25.11.2016 14:47:53

  Ten enterol je pro děti lék?

  • Re: Sabina 30.11.2016 11:30:12

   Pro děti i pro dospělé je vhodný. Ale hlavní je pro mě, že pomáhá synovi, protože jemu ne vždy všechno zabírá.

 • Sabina 21.11.2016 20:09:12

  Na průjem jsem objevila www.enterol.cz, ten jsem dávala synovi, když měl střevní chřipku.

  • Re: Eva 22.11.2016 06:48:25

   To je lék pro děti? A dospělí užívátě jaký?

 • Kamila 28.01.2015 08:11:43

  Nedávno jsem měla střevní potíže a jak sami víte, nic příjemného to není.. Hledala jsem něco, co mi pomůže a neuškodí. Zkoušela jsem různé jogurty a takové věci, ale bylo to pořád stejné.. Teď jsem dobrala balení Laktobacil od Imunitu a ty mě konečně pomohly. Zažívání mám zase ok a křeče už taky nemám ;-)

 • Anna 21.10.2014 14:37:33

  Mě Laktobacily od Imunitu pomohly moc. Jsem ráda, že se mě konečně zažívání dalo do klidu a neměnila bych.

 • Laktobacily Martina 23.09.2013 11:34:37

  Já právě jogurty vůbec nemusím, proto jsem to vždycky vydržela chvilku a pak jsem je stejně už nejedla. Kamrádka mi poradila, že mám vyzkoušet Imunit Laktobacily, se kterými byla spokojená. Musím je taky pochválit, protože mi hodně pomohly! A pro jistotu je mám pořád v kabelce:)

 • Jogurt každý den už ne? rajce 23.06.2009 08:59:37

  No tak to budu muset brzdit v mém pojídání jogurtů. Jogurty miluju :(

  • Re: Jogurt každý den už ne? Bára 13.03.2013 19:57:47

   Souhlasím, že nic se nemá přehánět, obzvláště v dnešním světě, kdy je in všechno bio, všechno zdravé (stačí nápis, že je to zdravé) apod. Na druhou stranu já jsem třeba zastánce probiotik, protože mi hodně pomáhají nejen při atb, ale celkově na zažívání, které mám snad odmala (aspoň co pamatuju) hodně špatné a biopron mi hodně pomáhá udržovat ty střeva tak nějak v chodu, na druhou stranu je tady zase rčení o zlaté střední cestě - nedávkovat se probiotikama pod záminkou diety a pomalu se jimi předávkovat..


Adresář

Diskutujte na téma Nemoci trávicího ústrojí

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku