Proč nám kručí v břiše

Lidské tělo je úžasný stroj a čas od času musí dát najevo, že pracuje tvrdě a neúnavně, aby nás udrželo na živu. A kručení v břiše je přesně jedním z takovýchto projevů. Hlasitě, tlumeně a někdy i bez zjevného důvodu. Naše kručící břicho má najednou spoustu toho co říci. Jak a proč tyto zvuky vznikají?

Kručení v břiše může být často příčinou mnoha trapných momentů. Vypadá to snad, jako by nám v břiše začalo kručet vždy v tu nejméně vhodnou chvíli. Sedíme a debatujeme se společníky v útulném malém pokojíku a zrovna do chvíle ticha začne náš zažívací systém vyluzovat ty podivné zvuky, které nám rozhodně na vážnosti nepřidají.

Náš žaludek si rozhodně neláme hlavu s vhodným načasováním, na druhou stranu bychom mu tendence k sabotážím přisuzovali zcela neprávem. Je ale naprosto logické vysvětlení, proč náš žaludek čas od času potřebuje být slyšen.

Viník = peristaltika

Kručení, které vzniká v žaludku a tenkém střevě, lze vysvětlit bližším pohledem na fungování zažívacího systému.

Trávicí soustava je ve zjednodušeném pohledu v podstatě dlouhá trubice, začínající ústy a končící řitním otvorem. Tato trubice je spojena s různými orgány a pasážemi, které hrají důležité role v trávení potravy. Nejpodstatnější věcí, kterou je třeba objasnit, je způsob, jakým se jídlo posouvá trávicím traktem kupředu.

Tento pohyb zajišťuje peristaltika, což jsou vlastně pozvolné a rytmické vlny stěn orgánů trávicí soustavy. Tyto vlny jsou tak silné, že člověku umožňují polknout i když je hlavou dolů. Krom posouvání potravy tyto stahy pomáhají ke společnému promíchání jídla, tekutin a různých trávicích šťáv. Tím se vytvoří mazlavý mix neboli trávenina, též nazývaný chymus.

Kručení v břiše je vlastně důsledkem tohoto procesu. Společně s těmito pevnými a tekutými složkami tráveniny se pohybují i různé plyny. Jak se všechny tyto složky tlačí kolem sebe a jsou přeměňovány na menší, snáze absorbovatelné části, vznikají zde plynové bubliny, které pak vytvářejí zvuky, jež slyšíme. Kručet v břiše nám může začít kdykoliv a ne jen tehdy, když máme hlad. Pokud je ale v žaludku nebo tenkém střevě nějaké jídlo, kručení není tak hlasité.

Nabízí se zde logická otázka, proč se tyto pohyby umožňující posun potravy dějí i ve chvíli, kdy je žaludek prázdný. Příčinou toho je náš apetit. Zhruba dvě hodiny potom, co se žaludek vyprázdní (obrazně řečeno, žaludek nikdy není úplně prázdný), začne vysílat zprávu do mozku. Mozek odpoví stimulací svalstva zažívací soustavy k obnově peristaltických vln. Jednak se „zametou" předchozí zbytky a jednak nám vibrace prázdného žaludku dávají najevo, že je čas se už konečně znovu najíst.

Jak kručení vzniká, jsme si už vyjasnili, existuje však nějaký způsob, jak ho omezit? Jedním z nejlepších způsobů jak ztlumit tyto zvuky, je sníst během dne více malých porcí místo několika velkých. Zažívací systém bude tak mít méně příležitostí ke svým projevům, pokud v něm zrovna bude něco chutného.

Samozřejmě existují zdravotní problémy, jejichž příznakem může být právě nadměrné kručení v břiše, například syndrom dráždivého tračníku. V takovém případě je nutná pomoc specialisty.

Proč nám kručí v břiše patří do témat
 • Michaela 28.11.2012 10:22:54

  Mě taky už rok dělají střeva divné zvuky, je to každý den a nechci kvůli tomu chodit do školy protože tam je to hned slyšet a já se cítím strašně trapně..kručí mi tam pořád a k tomu mám skoro každý den průjmy a pocit na zvracení, nevím co mám dělat ale už mi to pěkně ničí nervy...:/

  • Re: Jarda 17.01.2018 21:12:54

   Kvůli bublání a přelévání ve střevech jsem vynechal vše od kravičky. (laktóza) Funguje 2 roky. Lepek zkouším teď, ale není moc vidět vliv.

   Bohužel chutná jídla, i párky, obsahují něco vyrobeneného z kravského mléka.

   Cituji cizí:
   Je tedy dobré vyhnout se laktóze, cukrům, kombinaci potravin bílkovina a sacharid, kombinace ovoce a jiných jídel, které způsobují nadýmání.

  • Re: Michaela Deedee 21.02.2016 22:47:34

   Ahoj muzu se zeptat? Uz ti to přestalo popripade co zabralo ?

   • Re: Re: Michaela Tojejedno 12.02.2017 14:21:07

    Pricinou muze byt celiakie, az ti priste budou brat krev, rekni ze chces udelat test na protilatky :) nebo do te doby zkus vyradit lepek, uvidis, jestli bude nejake zlepeseni :)

 • Kručí ... co 2 hodiny! a Petit 21.05.2010 20:00:01


  Nepříjemné. H l a d ! Opět se musím jít najíst! Tak plyne život. - Přibírám!
  No. Zkouším to obelstít aspoň pitím vody.

 • kručeni daewoo 20.05.2010 01:21:06

  .....pol roka som trpel týmto kručaním, mne osobnesa k tomu pridružila riedka stolica. po dvoch, troch dnoch sa to ustálilo, ale pokračovalo to ďalej. Riešenie som spomaloval /čierným/ živočišným uhlim /čierne tablety. To je minulosť, teraz som si na radu mojej doktorky zakúpil liek " Hylak forte ". Je to tekuté používam to 3 x denne po tridsať kapiek a ono to zabralo ihneď. Asi 4 dni dozadu to používam jeden krát denne a ani to neškrtne. Ten liek / u nás stojí 5,96 € a mal by dosrať OSKARA.
  Práve dnes som odovzdal vzorku zo stolice do laboratoria ak bude niekto mať záujem
  asi za 14 dní budem mať výsledky, môžem podať skutočnosť

 • Hold versus holt Káča 19.05.2010 23:46:18

  Zcela stranou obsahu článku - sleduji to v diskuzích, sleduji to v dopisech - a když to sleduji už i v článcích, tak mi to opravdu nedá - HOLT SE PÍŠE, FIX UŽ TAKY, S T, s D to znamená něco úplně jiného (když už holt musíte, tak někomu vzdáte hold).
  Howgh a děkuji :-)

 • kručení janla 19.05.2010 20:07:23

  jo kručí mi v břiše ale nevěnuji tomu pozornost je to normální věc čím víc se to snaží člověk skrýt a potlačit tím je deprimovanější a víc se cítí trapně před okolím takže když se mi to přihodí to je zaregisruji a dál neřeším většinou to tak i okolí přijme

 • žaludek Evík 19.05.2010 13:28:11

  to je teda docela divná představa, že tohle se mi děje v žaludku...


Adresář

Diskutujte na téma Nemoci trávicího ústrojí

Píšeme jinde
 • Přírodní lékárnička: Hlávkové zelí a jeho využití nejen v kuchyni

  Přírodní lékárnička: Hlávkové zelí a jeho využití nejen v kuchyni

  Zelí používá snad každá domácnost. Je to zelenina dostupná během celého roku a využití v kuchyni je rozsáhlé. Pojďme se na zelí podívat pěkně zblízka a také si říct pár tipů na vnější použití zelných listů při zdravotních potížích.

 • Jak žít s bezlepkovou dietou

  Jak žít s bezlepkovou dietou

  Nedávno jste zde měli možnost číst článek o celiakii. Dozvěděli jsme se, co to je, jak se toto onemocnění projevuje a něco málo z historie. Dnes bychom vás rádi seznámili se vznikem této choroby, ale hlavně s tím, jak vybírat potraviny a jak vařit pro ty, kteří mají takzvanou bezlepkovou dietu.Zdravě.cz na Facebooku